Причини виникнення та фактори ризику при алергії? - Клініка алергології та імунології AіrDOC
+380443344848

Причини виникнення та фактори ризику при алергії?

Алергія: причини виникнення та фактори ризику

Алергія виникає, коли алерген викликає аномальну реакцію імунної системи на речовину, яку зазвичай не слід вважати шкідливою. Антитіла, що виробляються імунною системою у відповідь на алергію (IgE – антитіла до імуноглобіну Е), потім залишаються в організмі, щоб охороняти його та виявляти алерген, якщо він знову потрапляє в організм або контактує з ним. За даними ВОЗ у всьому світі до 40% населення чутливі, тобто мають антитіла IgE, до чужорідних білків у навколишньому середовищі.

Це означає, що ці антитіла завжди присутні в організмі, як охоронці на вахті під час чергової атаки (навіть коли атака насправді не є справжнім нападом, а зовсім нешкідлива). Тому у алергіків підвищений рівень IgE у крові. Ці антитіла стимулюють вивільнення кількох хімічних речовин імунної системи, найвизначнішим з яких є гістамін.

Гістамін допомагає організму позбутися алергену. Отже, коли алерген вперше контактує з тілом, імунна система попереджає уражену ділянку, будь то шкіра, ніс, легені, кишечник, кров або рот, про вивільнення гістамінів. Це збільшує приплив крові до ураженої ділянки та допомагає відновити її, але також викликає симптоми алергічної реакції.

Наприклад, якщо ніс контактує з пилком, гістаміни спонукають оболонки носа виділяти слиз, щоб очистити дихальні шляхи від алергену. Це призводить до того, що людина чхає, має нежить і закладений ніс.

Гістаміни діють однаково при алергічній реакції на їжу, викликаючи кишкову реакцію, щоб позбавити організм від їжі, яку він ідентифікує як алерген, що призводить до блювоти, діареї або того й іншого. У більш важких випадках симптоми алергічної реакції прогресують, а дихальні шляхи звужуються.

Так виникає анафілаксія, і в цьому випадку алергік може впасти в анафілактичний шок. Коли організм переходить в анафілактичний шок, артеріальний тиск падає, дихальні шляхи звужуються. Це розглядається як надзвичайна ситуація, і слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Поширені тригери алергії

Найчастіше алергію викликають:

 • Певні продукти, такі як арахіс, горіхи, соя, риба, молюски, молочні продукти, яйця та пшениця
 • Повітряні алергени, як лупа тварин, цвіль, пилові кліщі та пилок. Сінна лихоманка, також відома як риніт, зазвичай спричиняється пилком і призводить до запалення носових ходів, а також сльозотечі та свербіння в очах. Він може бути цілорічним або сезонним, і його відчувають багато людей у всьому світі. Щоб визначити, застуда у вас чи сінна лихоманка, краще звернутися до лікаря в клініці AirDOC.
 • Укуси комах, такі як укуси бджіл та ос.
 • Реакція на ліки, як пеніцилін, до складу якого входять антибіотики на основі пеніциліну.
 • Речовини, що подразнюють шкіру при дотику, такі як латекс або силікон, що призводить до шкірної реакції.

Фактори ризику розвитку алергії

Якщо у людини є члени сім’ї, які страждають на алергію чи астму, ризик розвитку алергії у неї значно вищий. Якщо у обох батьків є алергія, то у дитини ризик захворіти складає 70%, якщо лише один – 40%. Поширені сімейні алергії включають кропив’янку, екзему та сінну лихоманку. Харчова алергія також може передаватися від батьків до дитини. Спадковий фактор не є гарантією розвитку алергії, проте є вагомі докази, що гени відіграють певну роль у появі алергії та її розвитку.

Астма – це стан, коли дихальні шляхи людини запалюються і починають набрякати і звужуватися, ускладнюючи дихання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, астма щорічно спричиняє 250 000 смертей. Алергічна астма є найбільш поширеною формою астми, і її часто викликає алергія на пилок, пил, лупу домашніх тварин, речі, які контактують зі шкірою або навіть їжею. Якщо у людини є астма, ризик розвитку алергії підвищується, оскільки астма може спровокувати симптоми алергії і навпаки. Крім того, наявність одного виду алергічної реакції або стану може також зробити людину більш сприйнятливою до негативної реакції на інші речовини (алергени). Це пов’язано з тим, що організм раніше створив специфічні антитіла для боротьби з чужорідними речовинами, а імунна система вже відчуває загрозу.

Ускладнення алергії

Наявність алергії може збільшити ризик виникнення інших медичних проблем, зокрема:

Астма

Як зазначалося раніше, астма може збільшити ризик розвитку алергії. Однак ефект діє в обидві сторони. Якщо у когось є алергія, у них частіше розвивається астма. У більшості випадків астму провокує вплив алергену в навколишньому середовищі.

Анафілаксія

– це стосується важкої алергічної реакції на алерген. Найпоширенішими збудниками є такі ліки, як пеніцилін, їжа (наприклад, горіхи та молюски), а також укуси комах (особливо укуси бджіл).

Інфекції легень або вух, а також синусит

– ризик вищий, коли хворий страждає сінною лихоманкою або алергічною астмою, оскільки місця зараження вже запалені.

Алергія не повинна призводити до ускладнень та погіршувати якість вашого життя. Якщо ви відчуваєте симптоми, зверніться за консультацією до клініки AirDOC.

We will always help!

Good day! My name is Maria, I am your personal manager. You can contact me by phone and I will be happy to answer your questions!

+380443344848

Or leave your number and we will call you.

  Contact us:

  Questions left?

  Fill out the feedback form and we'll get back to you soon!   Sign up for Viber / Telegram:

   Address

   Kyiv
   Heroes of Stalingrad Avenue, 4a

   Working hours

   Monday to Friday 8:00 to 20:00

   Saturday - 8: 00-16: 00

   Залишити заявку